מדיקל סיטי – אבחון MOXO

מדיקל סיטי הוא מרכז לשירותי אבחון ורפואה הפועל משנת 2007. המרכז קם לאחר מלחמת לבנון השניה, ומראשית דרכו חרט על דגלו את קידום שירותי הרפואה האיכותיים באזורי הפריפריה. כחלק מתפיסה זו, מרכז מדיקל סיטי מאפשר נגידות מקסימלית לשירותי רפואה, דרך תורים בזמינות גבוהה ובעלויות נמוכות שמתאימות לכל שכבות האוכלוסיה באיזורים בהם פועל המרכז. צוות המרכז כולל רופאים מומחים, אחיות וטכנאי מיכשור רפואי. המרכז מקבלי פניות של מבוטחים ממגוון גופים: שירותי בריאות כללית, קופת חולים לאומית ומאוחדת, מכבי שירותי בריאות וכן מבוטחים פרטיים מטעם "הפניקס" או "מגדל".

הפרעת קשב וריכוז
הפרעת קשב וריכוז פוגעת קודם כל ביכולות המרכיבות את הקשב. מדובר בסדרה של תפקודים שלרוב (כל עוד הם תקינים) איננו מודעים להשפעה שלהם על ההתנהלות היומיומית שלנו, והם כוללים את היכולת לעכב או להתאפק עם תגובות מסוימות (אינהיביציה), את היכולת להתרכז לאורך זמן, ובכלל זה את היכולת להימנע מהסחות דעת, את היכולת לחלוקת קשב בין כמה גירויים או מטלות וכד'. בנוסף, הפרעת קשב וריכוז כוללת התנהגות היפראקטיבית ואימפולסיבית. המאפיינים הנ"ל נובעים כולם מהליקוי הנוירולוגי שבבסיס ההפרעה, אולם יש לה גם השכלות נוספות, בעיקר בתחום הרגשי והחברתי: ילדים הסובלים מהפרעת קשב מועדים יותר לפתח תסכול ודימוי עצמי פגוע עקב הקושי אותו הם חווים, המביא לאכזבות וכישלונות חוזרים ונשנים בתחום הלימודי. קשה להם יותר לתפקד בחברת הילדים מאחר והקושי הקשבי עשוי להקשות על נטילת חלק במשחק או שיח בקבוצה. חשוב לציין שהפרעת קשב לרוב מטרידה יותר הורים ומורים לילדים צעירים, אך אין פירושו שהיא "נעלמת" אחרי גיל בית הספר. הפרעת קשב ממשיכה ללוות את האדם גם בבגרותו, וביטוייה בבגרות מעט שונים. מבוגרים אלה מאופיינים בנטייה לעימותים, דחיינות, קושי בקבלת מרות וסמכות, נטייה לאיחורים ועוד.

אבחון הפרעת קשב וריכוז
בגלל שהפגיעה הראשונית של ההפרעה היא בתחום הביצועי- האדם הסובל מההפרעה מתקשה לבצע מטלות הדורשות את יכולות הקשב שלו- נהוג להשתמש במבדקים ביצועיים לאבחון. לרוב מדובר במבדק ממוחשב הבוחן את תפקוד הנבדק במשימות שונות, ומשווה אותו לנורמה המצופה ממנו לפי גילו. לפעמים חוזרים על המבדק פעמיים, ובפעם השניה הנבדק נוטל טיפול תרופתי (בד"כ ריטלין) לפני הביצוע, על מנת לבסס את ההשערה שמדובר בקושי קשבי אורגני (ולא, למשל, השפעה של לחץ או חרדה מהמבדק). את תוצאות המבדק מעבירים לרופא המוסמך לקבוע אבחנה של הפרעת קשב וריכוז (נוריולוג, פסיכיאטר או רופא התפתחותי).

מבדק MOXO
במרכז מדיקל סיטי משתמשים באחד הכלים החדשניים והיעילים הקיימים כיום לאבחון הפרעת קשב וריכוז- מבדק MOXO. MOXO הוא מבדק ממוחשב המזהה בוודאות של 90% את קיומה של הפרעת קשב וריכוז (מדובר בוודאות גבוהה בהרבה מזו של המבחנים המסורתיים יותר). המבדק מפיק פלט הכולל התייחסות לארבע היבטים של התפקוד: קשב, תזמון, היפראקטיביות ואימפולסיביות. ההתייחסות לארבעת ההיבטים בנפרד מאפשרת להבין יותר טוב את התמונה האישית של כל מאובחן, ולתכנן עבורו טיפול מותאם לצרכיו וקשייו. עוד יתרון של המבדק הוא שהוא מדמה מגוון מצבים וסביבות שאנו מתמודדים איתם בחיי היומיום (על ידי שימוש במסיחים, או גירויים מונוטוניים ומשעממים לצד גירויים רועשים ודינמיים), ולא מסתכם במצב המלאכותי של מאובחן מול מטלה ממוחשבת. המבחן מאפשר הסתכלות מדויקת ומדידה, ובכך אפשר להעריך באמצעותו בהמשך התקדמות ושיפור בעקבות טיפול נכון.

נכתב ע"י: פורטל קשב וריכוז