מדיקל סיטי – אבחון טובה

מדיקל סיטי הוא מרכז רפואי המרכז תחתיו מגוון שירותים של אבחון וטיפול בתחומים שונים. המרכז נוסד בשנת 2007 ויש לו סניפים בכל רחבי הארץ. עם הקמתו לאחר מלחמת לבנון השנייה, שם לעצמו המרכז כמטרה לחזק את הפריפריה ואת צפון הארץ, ולהביא לאזורים אלה שירותי רפואה איכותיים, זמינים ונגישים, תוך שמירה על עלויות נמוכות שיאפשרו נגישות לשירות עבור כלל האוכלוסיה. המרכז מקבל אליו מבוטחים המשתייכים לשירותי בריאות כללית, מכבי שירותי בריאות, קופת חולים לאומית ומאוחדת, וכן כאלה המבוטחים באופן פרטי דרך חברות "הפניקס" ו"מגדל". השירותים במרכז נעשים על ידי צוותים רב- מקצועיים מומחים של רופאים, אחיות וטכנאים למיכשור רפואי.

הפרעת קשב וריכוז
הפרעת קשב וריכוז (ADHD) היא הפרעה הפוגעת ביכולות הקשב של האדם. ההפרעה היא התפתחותית- כלומר היא מולדת, וכן היא מלווה את האדם לכל אורך חייו, גם אחרי שנות בית הספר. ההפרעה פוגעת במגוון תפקודים, ובהם היכולת להימנע מהסחת דעת, היכולת לפצל קשב על מנת לעסוק במספר פעולות במקביל (מולטי- טאסקינג), היכולת למקד קשב לאורך זמן, היכולת "לעבור" עם הקשב בין מספר מוקדים וכיוב'. בנוסף הסובלים מההפרעה עשויים להתאפיין בהתנהגות אימפולסיבית והיפראקטיביות.
להפרעת קשב וריכוז השלכות משמעותיות בראש ובראשונה על יכולתו של האדם לעסוק בלמידה, אך לא רק. הסובלים מההפרעה עשויים להיתקל בתגובות לא אוהדות מהסביבה והם מועדים לפיתוח קשיים חברתיים שונים. הקשיים המתלווים להפרעה עלולים להביא לפגיעה בערך העצמי של הסובלים ממנה, ולתסכול קשה.

אבחון הפרעת קשב וריכוז
ההפרעה מוגדרת כהפרעה ביצועית, כלומר ניתן לאבחן את קיומה על ידי בחינת הביצועים של האדם במטלות שונות הדורשות יכולות שנפגעות בדרך כלל במסגרת ההפרעה. עיקר הכלים האבחוניים בתחום הם ממוחשבים, ואחד המבדקים הנפוצים לאבחון מסוג זה הוא מבחן TOVA. בנוסף להערכה הביצועית, חשוב לאסוף מידע על סימנים נוספים (למשל, קשיים לימודיים או התנהגות היפראקטיבית) על מנת לקבל תמונה רחבה של התפקוד.

TOVA
במדיקל סיטי אנו עושים שימוש במבחן TOVA לאבחון הפרעת קשב וריכוז. מבחן TOVA (פירוש השם: Test Of Variables of Attention- מבחן למשתני קשב), הוא מבדק ממוחשב המודד יכולות של תשומת לב, קשב וריכוז באמצעות משחק מחשב פשוט, באמצעותו נמדדות תגובות המאובחן לסדרה של גירויים חזותיים. זהו אחד הכלים הוותיקים בתחום אבחון הפרעת הקשב והריכוז, והוא מצוי בשימוש נרחב. קיים קונצנזוס בקרב אנשי מקצוע לגבי יעילותו של המבחן באיתור מאובחנים הסובלים מההפרעה. המבחן משתמש בשיטת Go-NoGo, במסגרתה המאובחן נדרש להגיב (במקרה זה- ללחוץ על כפתור) כשהוא רואה את גירוי א', ולהימנע מתגובה כאשר הוא רואה את גירוי ב'. המבחן מדמה הן מצבים של סביבה מונוטונית ומשעממת והן של סביבה מגרה ודינמית, על מנת לקבל דגימה של תפקוד הנבדק במצבים שונים. במקרים מסוימים חוזרים על המבחן לאחר הפעם הראשונה, כאשר בהעברה החוזרת המאובחן נוטל טיפול תרופתי לקשיי קשב וריכוז, על מנת לבחון את תגובתו לטיפול (שיפור במקרה כזה יחזק את ההשערה שמדובר במאובחן בעל הפרעת קשב וריכוז). בהתאם לתוצאות המבחן ניתן לתכנן את המשך הטיפול המתאים עבור המאובחן.

נכתב ע"י: פורטל קשב וריכוז