מדיקל סיטי- מרכז רפואי רב תחומי

מדיקל סיטי נוסד בשנת 2007 כמרכז רפואי המעניק שירותים אבחוניים וטיפוליים במגוון תחומי הרפואה. המרכז הוקם אחרי מלחמת לבנון השנייה, ומראשיתו חרת על דגלו את חיזוק הפריפריה וצפון מדינת ישראל, באמצעות הנגשה וזמינות מירבית של שירותים רפואיים בקהילה באזורים אלה. במדיקל סיטי קיים דגש על זמינות גבוהה של תורים ושמירה על עלויות נמוכות כחלק מחזון זה. במדיקל סיטי מתקבלים מבוטחים של קופות החולים כללית, לאומית ומכבי, וכן מתקבלים מבוטחים פרטיים של חברות הביטטוח "הפניקס" ו"מגדל".

הפרעת קשב וריכוז
הפרעת קשב וריכוז, או בשמה השגור ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) היא הפרעה התפתחותית. כלומר, מדובר בהפרעה מולדת, המתחילה להתבטא בגיל צעיר. בנוסף, ובניגוד למה שנהוג לחשוב, ההפרעה מלווה את האדם לכך אורך חייו, גם אחרי שנות בית הספר והאקדמיה (אם כי חשוב להדגיש כי חומרת התסמינים של ההפרעה עשויה להשתנות עם הגיל).
במסגרת ההפרעה נפגעות יכולות ותפקודים שונים שנהוג להתייחס אליהם בשם הכולל "קשב". הפגיעות והליקויים כוללים נטייה חריפה להסחת דעת (לרוב מגירויים שוליים וזניחים בסביבה), קושי למקד קשב לאורך זמן, קושי "להעביר" את מוקד הקשב בין גירויים או מטלות וקושי לבצע מספר פעולות במקביל (מולטי- טאסקינג) עקב קושי בפיצול קשב. ההפרעה כוללת לרוב גם תסמינים התנהגותיים שאינם קשורים ישירות ליכולות הקשב והריכוז: נטייה להתנהגות אימפולסיבית וכן היפראקטיביות (פעלתנות יתר, אי שקט). מאפיינים אלו הם הסיבה העיקרית שבגללה ילדים הסובלים מההפרעה נוטים יותר להיות מעורבים בתאונות שונות ולהיפצע יותר בבית, בגן או בבית הספר.

השלכות ההפרעה
התחום הראשוני והעיקרי שבו ההפרעה מתבטאת הוא התחום הלימודי. לרוב ילדים יופנו לאבחון בשלב בחייהם שבו האתגר הלימודי מתחיל להיות משמעותי ודורש גיוס משאבים ומוטיבציה (גילאי גן חובה ומעלה). הילד הסובל מההפרעה יתקשה לשבת כמו שצריך במפגש בגן או בשיעור בכיתה. גם אם יצליח "להושיב את עצמו", הקשב שלו עשוי לנדוד למחוזות אחרים, והוא יתקשה בקליטת החומר הנלמד. לרוב זהו התחום העיקרי המטריד הורים ואנשי חינוך כשמדובר בילד עם חשד להפרעת קשב וריכוז.
בתחום הרגשי, להפרעת קשב וריכוז יש השלכות משמעותיות. בשל הגיל הצעיר שבו מתחילה ההפרעה להתבטא, ילדים המתמודדים עמה נושאים עמם לרוב מטען כבד ומוקדם של כישלונות ואכזבות, שחלקן התרחשו בגילאים צעירים, בהם קשה לילדים להתמודד עם התחושות הלא נעימות שחוויות אלה מייצרות. היסטוריה ארוכה כזו של קושי עלולה להסב לילד תסכול עמוק ולהביא לפגיעה קשה בדימוי העצמי שלו.
בתחום החברתי, ילדים הסובלים מההפרעה עלולים להיראות בעיני הסביבה (חברים, מורים והורים) כלא קשובים ומזלזלים. הם עשויים להתקשות ליטול חלק במשחק קבוצתי עקב קושי "להחזיק את עצמם במשחק". גם בקרב בוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז קיימת נטייה להיכנס לעימותים, להתפרץ לדברי אחרים והם נחווים על ידי הסביבה כחסרי סבלנות.
אבחון וטיפול
במרכז מדיקל סיטי מוצעות מספר אפשרויות לאבחון קשיים בקשב ובריכוז. האבחון הוא אבחון ממוחשב הבוחן את יכולותיו של האדם להתמודד עם מטלות הדורשות את יכולות הקשב שלו. על פי תוצאות האבחון מופנה הנבדק להערכה של רופא המומחה בקשב וריכוז (פסיכאטר, נוירולוג או רופא התפתחותי) אשר ממליץ על טיפול מתאים. טיפול כזה יכול להיות טיפול תרופתי או טיפול אחר (הוראה מתקנת, טיפול רגשי וכיוב').

נכתב ע"י: פורטל קשב וריכוז