מאבחנים ומטפלים
חפש מכון או מומחה באזור שלך

למה שגרה משפחתית כל כך חשובה לילדים עם הפרעות קשב?

מהי שגרה משפחתית ומדוע כדאי לקיים אותה?

לכל משפחה יש את דרך ההתארגנות שלה לביצוע מטלות, לבילוי משותף ולניהול הבית. זוהי השגרה המשפחתית. השגרה עוזרת לכל בני הבית לדעת מה כל אחד מהם צריך לעשות, מתי, באיזה סדר ובאיזו תדירות. לדוגמא: שגרה יומית – התנהלות בוקר לבית הספר, זמן רחצה, זמן שינה, ארוחות; או שגרה שבועית – לעבודות הבית וניקיונות, ועוד.

חיי המשפחה מורכבים ממספר שגרות משפחתיות: ארוחות משותפות, זמן בילוי משותף, שמירה על קשר עם המשפחה המורחבת, ועוד; ושגרות אישיות, לדוגמא: התארגנות בוקר, מפגש עם חברים אחה"צ, ביצוע מטלות בית, זמני שינה, וכד'.

מדוע שגרה טובה לילדים?

השגרות מלמדות את הילדים את סדרי העדיפויות של הוריהם ושל המשפחה כולה. חלקן יכולות לחזק את האמונות והערכים בהם מאמינים ההורים ואותם מעבירים לילדיהם. חלק מהילדים אוהבים וזקוקים לשגרה יותר מאחרים, במיוחד ילדים שחווים קשיים שונים. אולם, באופן כללי, השגרה עושה טוב לכל הילדים ומעניקה:

תחושת ביטחון ושייכות – סביבה ביתית מאורגנת, עם התנהלות שגרתית שחוזרת על עצמה מעניקה לילדים ולבני נוער תחושת ביטחון, הרגשה שדואגים להם, רואים אותם ומתחשבים בהם. כשילד יודע מה צפוי לו ומה מצופה ממנו, הוא רגוע ונינוח יותר. חשוב עוד יותר לשמור על השגרה דווקא בזמנים מלחיצים כמו ימי הקורונה, בעת קושי או במהלך השלבים המאתגרים בהתפתחות כמו בגיל ההתבגרות. השגרה שומרת על מסגרת ברורה וידועה מראש ובמקרים של משבר עשויה להיות קרש של הצלה ממש.

שמירה על שגרה הינה כלי מצוין להתמודדות של ילדים עם מצבי לחץ- השגרה יכולה מאוד להקל, לתת תחושת ביטחון ולסייע לילדים להתמודד עם מצבים של לידת ילד חדש, גירושים, מחלה, מוות קרוב או מעבר למקום מגורים חדש. השגרה עשויה להרגיע ולעזור על אחת כמה וכמה בתקופה מאתגרת בה אנו חיים בצל הקורונה. בתקופה זו ילדים חווים חששות, חרדות, מתח בבית, חוסר וודאות, מצוקה רפואית ומצוקה כלכלית אותה כולנו מרגישים.

יתרה מכך, שגרה שנוגעת להנאה או בילוי משותף מחזקת את מערכות היחסים המשפחתיות, יוצרת יחסים אינטימיים וקרובים בין בני המשפחה ומאפשרת יותר שיתוף ותמיכה רגשית. לדוגמא, קריאת סיפור ביחד לפני השינה, פעילות ספורט משותפת או הליכה לאכול גלידה אחרי אימון יכול להפוך לזמן המיוחד שההורה והילד יכולים לחלוק ביחד.

פיתוח כישורים ואחריות
ביצוע מטלות בשגרה המשפחתית עוזר לילדים ובני נוער לפתח תחושת אחריות אישית לגבי החובות והמשימות שלהם. גם כישורים בסיסיים כמו היכולת לנהל את הזמן, לתכנן מראש ולבצע לפי סדר עדיפות הינה חשובה ביותר להמשך החיים של כל ילד.

כאשר ילדים מבצעים את חלקם בשגרה כמעט ללא עזרה או פיקוח, זה עוזר להם להפוך עצמאיים יותר, יוזמים ובעלי תושייה רבה יותר.

הרגלים בריאים
שגרה היא דרך מצוינת ללמד את הילדים הצעירים הרגלים בריאים כמו צחצוח שיניים, לקיחת תרופות באופן קבוע, או שטיפת ידיים לאחר שהיו בשירותים. שגרה יומית גם עוזרת בכוונון שעון הגוף, בהתאמה לשעות שינה מספיקות ובמינון מותאם של זמן מסכים. לדוגמא, שגרה של שעת השינה עוזרת לגופם של הילדים "לדעת" מתי הגיע הזמן לישון. הדבר יכול לעזור להם מאוד כשהם יגיעו לגיל ההתבגרות ושעון הגוף יתחיל להשתנות.

שגרה טובה גם עבור ההורים

כדי ליצור ולשמור על שגרה יש צורך במאמץ מסוים. אבל לאחר שקבענו שגרה, יש לה יתרונות רבים. שגרה עוזרת לכולנו לבצע את המשימות היומיות ולפנות זמן לדברים נוספים. כאשר החיים עמוסים, שגרה יכולה לעזור לנו כהורים להרגיש יותר בשליטה וזה מסייע בהפחתת לחץ. יתרה מכך, לעיתים קרובות שגרה משחררת אותנו מהצורך לפתור מחלוקות ומקבלת החלטות. לדוגמא, למה אי אפשר להישאר עד מאוחר בלילה לראות טלוויזיה? מתי מורידים את הכלב? ולמה אני?

כולנו חיים בעולם עמוס ומלחיץ שלא מותיר זמן רב לבילוי עם הילדים. לכן כדאי לחשוב איך לשתף את הילדים בשגרת הבית. איך השגרות יכולות לכלול את הילדים ולהעניק תחושה של שיתוף פעולה ואחריות.

איך נדע אם השגרה שקבענו טובה?

אין חוקים בנוגע לכמות וסוג השגרות שצריכות להתקיים בבית. כל משפחה היא שונה, ולכן מה שעובד אצל משפחה אחת לא בהכרח יעבוד במשפחה אחרת. השגרות צריכות להתבסס על הצרכים האישיים של המשפחה. לשגרה אפקטיבית יש שלוש תכונות עיקריות:

  • בשגרה טובה כולם מבינים את תפקידיהם, יודעים מה הם צריכים לעשות ורואים את תפקידם כסביר והוגן. לדוגמא, כל אחד בתורו מוציא את הכלב לטיול.
  • שגרה טובה הופכת לחלק מחיי היום יום של המשפחה. לדוגמא, כל ערב לפני השינה אחד ההורים מקריא לילד סיפור.
  • בשגרה טובה דברים מתרחשים באותו הסדר. לדוגמא, סדר הפעולות בכל ערב מורכב מרחצה, ארוחת ערב, סיפור ושינה, באותו סדר בדיוק כל ערב.

השגרה הופכת יותר קריטית עבור ילדים רגישים ובעלי צרכים מיוחדים

שגרה יכולה להיות עזרה גדולה לילדים בעלי צרכים מיוחדים. היא חשובה ומעניקה ביטחון במיוחד עבור ילדים שקשה להם במעברים ובהסתגלות לשינויים. ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, אימפולסיביות והיפראקטיביות, או מהפרעות בוויסות החושי, נוטים להיות במקרים רבים רגישים יותר לשינויים ומתקשים בהסתגלות למצבים וסיטואציות חדשות. לילדים אלה, שמירה מוקפדת יותר על שגרות מאפשרת התנהלות רגועה יותר, "מופחתת רעש", המקלה עליהם (ועל סביבתם) בהתנהלות היום יומית.

 

הכותבת: ניצן סולימן – מרכז נפגשים – קבוצות לחיזוק מיומנויות חברתיות לילדים

במרכז נפגשים אנחנו עובדים בשיטת טיפול ייחודית במסגרת קבוצה. העבודה הקבוצתית בונה ומחזקת את הכישורים החברתיים ומאפשרת תהליכי עומק ללא ביקורת ושיפוטיות. העבודה בקבוצה קטנה עם מטפל קבוצתי מקצועי מאפשרת לילדים שסובלים מקושי רגשי וחברתי להתאמן בתנאים נוחים, ולתקשר עם בני גילם כשהם פחות מוצפים ופחות מוסחים. זו הזדמנות מצוינת עבורם לחוות חוויות הצלחה, לחזק את ביטחונם העצמי ולהעלות את הערך העצמי, קודם כל בעיני עצמם. כשהמצב הרגשי משתנה לטובה הילדים פנויים יותר ללמוד איך להגיב בצורה מותאמת למתרחש סביבם, ולרכוש כלים לחיזוק הכישורים החברתיים שלהם.

Share this post

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

© כל הזכויות שמורות לפורטל קשב וריכוז

האתר מתוחזק בהרבה ע"י Bizibrand.co.il​​