מאבחנים ומטפלים
חפש מכון או מומחה באזור שלך
[searchandfilter fields="care,places" pods_field="place" post_types="clinics" submit_label="חפש"]

מבחן T.O.V.A, Moxo ובדיקות ממוחשבות לזיהוי הפרעות קשב

מבחן טובה הוא אחד מבדיקות ה- CPT המשמשות כיום ככלי רפואי אובייקטיבי לאבחון הפרעת קשב, ריכוז, היפראקטיביות ואימפולסיביות. התקנות והנהלים של מחלקת הבריאות המעולים, הפרעת קשב חייבת להשתמש בהערכה קלינית בכפוף להיסטוריה המפורטת של אותו אדם ומשפחה, הערכה שלמה בהתאם לעצות החדשות ביותר לספר האבחנות הפסיכיאטריות של DSM, בדיקה קלינית מעמיקה והפוטנציאל של הפרעות אחרות. כמו כן, קיימים שאלוני אבחון, וכנדרש, הרופא יסייע בכלים לאבחון אחרים, כולל בדיקות ממוחשבות, הכוללות מבחן מצוין, הערכת כישורי למידה, הערכה קוגניטיבית, הערכות פסיכולוגיות וכדומה.

מהי בדיקה יעילה ומה חשיבותה בתהליך האבחון של הפרעות הקשב?

שימוש בהנחיות והתקנות על אף משרד הבריאות, מבחן מעולה לא יוכל לשמש ככלי יחיד ביחס לחקר הפרעת הקשב, אלא להיות חלק ממכלול אבחון. עם זאת, קיימת הסכמה רחבה בקרב אנשי המקצוע כי מידע שמזכיר בדיקות ממוחשבות, כולל בדיקה מעולה, יכול לתמוך משמעותית באבחון. מבחן מעולה עושה שימוש בטכניקה ממוחשבת בכדי להעריך תפקודי קשב יחד עם מטרות מחקר ואבחון קליני, כתרופה להערכת יכולת הקשב המתמשכת של חולה עקמת ועיכוב התגובות. מבחן טוב הוא שיש מבחן כה עתיק, מוכר ביותר, אבל המון מבחן ידוע הרלוונטי לבדיקות ממוחשבות, אך נכון להיום קיימות בדיקות אחרות, ממש כמו בדיקת BRC, בדיקת MOXO.

כמה יתרונות גדולים של מבחנים ממוחשבים

מבחן טוב כמו המבחנים הממוחשבים ההפוכים מספק נתונים אובייקטיביים למאפייני הקשב של הנושא, לעומת הראיונות והשאלונים, שעשויים להיות מושפעים בגלל חוות הדעת הסובייקטיבית למרות הבודק או נשאל על ידי המשפחה או הסביבה של הנושא. מבחן טוב מאוד יכול להיות גם דרך השוואתית למדידת ביצועי הנבדק מול יכולות אחרות בקרב בני גילם, שניהם מושפעים המסווגים בכל הנורמה וכאלה הידועים כבעלי הפרעת קשב. יתרון נוסף בבדיקה טובה הוא ההזדמנות לבחון את ההשפעה הכוללת של התרופות באופן מסורתי, וגם לקבל סימן ליעילות המתכון שנמצא בנושא.

מבחן טובה – היתרון של סקירה תקופתית

בצד ההיפוך לבדיקות הסובייקטיביות המגוונות, בדיקה נהדרת מאפשרת בדיקה תקופתית לבדוק את ההשפעה הכוללת של תרופות המניעה והמינון הספציפי שלה עם שינויים אלה שהתרחשו במהלך התקופה, כולל שינויים במשקל, רווחה, נפשי מצב וכו ‘. בדיקה מעולה מסייעת לך לבחון את בריאות התסמונת בקרב חולים על ידי השוואה בין הממצאים לממצאים האחרונים. מבחן טוב מאוד מורכב משני שלבים, כאשר כל חלק נמשך 10.8 דקות. המבחן בוחן את שינויי הקשב בהפעלת משחק מחשב לבודק יש משימה כללית ושגרתית למקומות זמן מורחבים.

מבחן טובה – תהליך הבדיקה

במהלך הבדיקה הטובה, גירוי מדויק מופיע על צג המחשב בתדר משתנה, ולמבחן חשוב מאוד ללחוץ על קריטי במקלדת ולהגיב רק כאשר אותו גירוי מופיע, ולאורך כל התגובה כאשר גירויים אחרים חושפים את מסך. בסיום השלב הראשון, הבוחן לוקח כדור של ריטלין, והוא בעל חשיבות עליונה להנאה שוב במשימה זהה. מבחן מצוין בודק התמדה בזמן נטייה של משימה כרונית, שגרתית ומייגעת על ידי מדידת תשומת לב מתמשכת, בקרת דחפים, זמן תגובה מהגעת הגירוי הממוקם על הצג, ועקביות ביצועים, תוך התחשבות בכל הבריאות והבלתי בריאה של תשומת הלב , ריכוז וביצוע.

הערכים הנבדקים במהלך מבחן טובה

הבחינה מאפשרת לבודק זה בהחלט לא צריך להתרשם מהתנהגותו של הבודק במהלך ההערכה הטובה שאינני מדד הפעילות שלו. הנתונים שהתקבלו בוחנים את תחושת הקשב, ההתמדה וכמות האימפולסיביות בעת לחיצה על הסוד. תוצאות ההערכה מסווגות לארבע קטגוריות כאשר לחיצה על הדבר החשוב בשאלה האם הגירוי לא חשף את הצג הוא אמצעי פריחה, ואילו כישלון לחיצה על מקש לגירוי שנמצא על הצג מופיע, זכור כי זה עשוי להיות מדד הסחת דעת. האינדקס לריכוז בא לידי ביטוי בזמן בו התגובה כשאתה מתקרב לגירוי יהיה עד זמן קצר לאחר לחיצה, הוסף את אינדקס המאמץ שבא לידי ביטוי בתקינות זמן התגובה.
תחום הפרעת הקשב כרגע מקובל יותר מקודם, מקובל חוץ מהציבור. בתקופה האחרונה שמנו לב לכך, הן בכמות המאובחנת עם הפרעות כאלה, גם בכללים של הכלים העומדים לרשות האבחונים והמטפלים, בעת ביצוע ההפרעה ומקל על חייכם …

צורות של הפרעות קשב וריכוז

תחום הפרעת הקשב גדל להיות יותר מטייל מבעבר, ידוע בציבור. בתקופה האחרונה עברנו את זה הן בכמות שאובחנה עם הפרעות מסוג זה, והן ביחס לכלים המוצעים לאבחונים ולמטפלים, כאשר אנו מתמודדים עם ההפרעה ומאפשרים את חייו של חולה עקמת. אחד ההתפתחויות החיוניות הבולטות עם הלקוחות הוא בדיקות שהיו בעבר בבעלות המאבחנים והמטפלים ככלי עיקרי להתמודדות עם ההפרעה. כיום נצפו שתי בדיקות עיקריות ברחבי העולם – בדיקות טובות ובדיקות מוקסו. בדיקות אלה פותחו שוב ושוב, בהתאמה, ונועדו לאמת או לשלול כל בעיית קשב וריכוז, ולהגדיר אותה ואת חומרתה הספציפית. להלן עצה מהירה לשני המבחנים, תוך הדגשת המקצוענים והמצבים של כל מבחן.

בדיקה טובה

מבחן זה הוא הראשון מבין 2 הבדיקות, שמטרתו להעריך האם האדם סובל מ- ADHD. ההערכה עצמה מורכבת משני חלקים ונמשכת כשעה וחצי, יכול להיות שהנושא יתבקש לעזור בביצוע מספר משימות (בחלק הראשון), ואז לעבור על אותן משימות באופן יסודי יותר כאשר זמן נוסף נמצא תחת כלל תרופת הריטלין. הסיבה להישנות היא כמובן להסתכל על הרזולוציה של קלונופין, כאשר נראה שינוי גדול, אז המאבחן יכול להעריך שהנושא מושפע מהפרעה כלשהי. הבדיקה עצמה מבוצעת מדי יום, כאשר הנבדק שוהה בבית הספר, ובעקבות זאת מדמה למעשה את מציאות חיי הנושא. תוצאות הסיום שהבדיקה מגיעה לאחר כשבועיים, הוספה על הבודק להחליט, בשיתוף עם גורמים אחרים, את הסגנון שההפרעה מושפעת מהנושא ומהי חומרתו. בדיקה זו שכיחה מאוד עבור הפרעות קשב וריכוז וממשיכה להיות מובילה באותה מידה כמו בשנים האחרונות. חשוב מאוד להדגיש כי הבדיקה אינה בעלת תוקף מדעי סטטיסטי וכרגע בה נעשה שימוש בעת הכלי הבסיסי מבין כלים רבים ששוחררו לאבחן כדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר אך המדויקת ביותר.

מבחן מוקסו

הפסאט הוא המבחן החדש ביותר מבין 2, הוא למעשה מספר יתרונות: ראשית, מבחן זה אינו מציין אם אתה מחליט שיש הפרעה כלשהי, אך אפילו מגדיר את ההפרעה בדיוק יחד עם חומרתה. כמו כן, זהו מבחן ממש קצר ונוח, עם מינימום צרות מיותרות לנושא שלנו. יתרה מזאת, הפסאט שאושר מדעית – חוקרים הרחוקים יותר מאוניברסיטת ירושלים (שפיתחו את הבדיקה יחד עם צוות חוקרים אחר ששוכנים מהולנד) בדקו ומצאו כי בדיקת מוקסו מגלה הפרעות קשב וריכוז של 90 אחוז בדיוק!
מהלך הבדיקה פשוט – ההערכה מדמה את הסביבה הטבעית של האדם שוב ושוב, ומקצה לו משימות שעלולות להפריע מדי פעם על ידי תוכנת ההערכה. הפיתרון שלך לא משנה מה ההפרעות ביכולת ההערכה נמדדת ומתורגמות לתוצאה ההפרעות הספציפיות מוגדרות אם קיימות ובאיזו עוצמה.
ההערכה צוברת כרגע פופולריות רבה בקרב מטפלים ודיאגנוסטים עם הפרעות קשב וריכוז, והיא עשויה לשמש ככלי האבחון הגבוה ביותר לבחירת הפרעות קשב וריכוז. הטריגרים למדהים זה אך האובייקטיביות, האמינות והדיוק הם המדדים החשובים ביותר שכל הצעות הסקירה שלה מציעות, ובאמת לא היו חסרים בעבר.

פורטל הקשב מכיל טונות של מאמרים אינפורמטיביים ומייעצים בכל אחת מהבדיקות. יתכן שאתה מוזמן להיכנס לאחת מתוך קטגוריות רבות שמעניינות אותך ועם תכנים שנכתבו על ידי אנשי מקצוע מתחומם, תוך התמודדות עם בדיקות והפרעות קשב וריכוז. אנו מאחלים לכם גלישה נחמדה!

Share this post

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

© כל הזכויות שמורות לפורטל קשב וריכוז

האתר מתוחזק בהרבה ע"י Bizibrand.co.il​​